Hendlingas

Rodomi 7 įrašai - nuo 1 iki 7 (viso: 7)
 • Diskusija
 •  Mini Bentley #457

  ŠUNIUKO HENDLINGAS ARBA PIRMIEJI ŽINGSNIAI RUOŠIANTIS PARODAI

  Pirmoji paroda! Nežinia, šokas, pergyvenimas ir 1000 klausimų!

  Prieš vedant savo mažylį į pirmąją paroda teks nemažai su juo padirbėti.

  Pirmiausia apie ką reikia pagalvoti – tai nusiteikimas. Jūsų nusiteikimas, su kuriuo einate į ringą. Užbėgant į priekį patarsiu – nereikia nervintis ir pergyventi. Tai juk ne egzaminas ir nuo to nepriklauso visas jūsų būsimas „šuniškas“ gyvenimas. Tai pramoga! Nusiteikite pozityviai! Jūs tam ruošėtės ir daug dirbote, todėl viską darote teisingai! Neskubėkite, skirkite ringui tiek laiko, kiek jums reikia. Galite išgerti tabletę valerijono, jei labai jaudinatės. Tokią pat pozityvią nuotaiką išlaikykite ir pamokėlių metu. Treniruojant šunį parodoms nepraraskite savitvardos ir nepykite, jei jums kažkas nesiseka. Labai svarbu, kad šuniukas visus užsiėmimus priimtų kaip žaidimą, būtų motyvuojamas (paimkite su savim jo mylimą žaisliuką, ar skanėstų), negailėkite pagyrimų. Ringe labai svarbu parodyti šuns temperamentą – šuniukas linksmai bėga aukštai pakelta galva ir laiminga uodega. Tai įmanoma padaryti tik tada, kaip šuo gerai nusiteikęs. Vedlys (šiuo atveju šeimininkas) – geriausias draugas, o ne cerberis trūkčiojantis už pavadėlio, bei dėliojantis kojytes.

  Treniruotę pradedam!!!

  1. Dantukų rodymas. Labai svarbu išmokinti šuniuką rodyti dantukus nuo pat mažumės. Šią procedūrą reikia kartoti po kelis kartus per dieną, bet ne daugiau kaip 3-5 minutes.
  Pirmiausia pripratinkite šuniuką prie prisilietimo prie jo snukučio ir prie to, kad galite jam pakelti lūpas. Girkite mažylį ir paskatinkite skanėstu, jeigu jis nesipriešina. Vėliau pamažu mokinkite taisyklingai parodyti sukandimą. Darykite tai taip, kad šuniukas galėtų laisvai uosti ir matyti, neuždenkite rankomis nosies ir akių. Lengviausia tai padaryti vienu judesiu – pakeliant vienos rankos pirštais viršutinę lūpą, kita ranka nuleidžiant apatinę. Tačiau tai daryti reikia švelniai, nesukeliant skausmo ir nemalonių pojūčių.

  2. Ringo pavadėlis. Tai jūsų instrumentas, kurio pagalba valdysite šunį ringe. Ringo pavadėlis turi būti patogus ir tinkamo dydžio.

  Dažnai šuniukas protestuoja ir nenori eiti greta su pavadėliu, ypatingai jei šuniukui dar tik 2-3 mėnesiai. Reikia paaiškinti jam, kad tai linksmas žaidimas – žaisti su šuniuku. Uždėjus ringo pavadėlį iš pradžių eikite ten, kur šuniukas nori. Lai pripranta prie fakto, kad ant kaklo ringo pavadėlis. Po kurio laiko pabandykite šuniuką šiek tiek patempti į šoną. Pratinkite prie to, kad jis eitų kur jūs norite. Kai šuniukas supras ko iš jo norima – būkite kiek reiklesni. Nepamirškite pagirti šuniuką už tinkamą elgesį.

  Ringo pavadėlį reikia laikyti kairėje rankoje – ringe jūs judėsite prieš laikrodžio rodyklę, šuo rato viduryje. Pavadėlį laikykite kiek įtemptą, kad galėtumėt kontroliuoti šuniuką, tačiau nepertempkite, kad šuniukas nepradėtų dusti ar kartis ant pavadėlio. Laisvą ringo pavadėlio galą surinkite į kumštį – nėra gražu, kai kabo nereikalinga dalis.

  Idealu, kai šuo juda šiek tiek priekyje jūsų. Parinkite tinkamą tempą. Kiekvienam šuniui tai yra individualu. Šuo turi eiti ne per lėtai, taip pat nebėgti per greitai, o judėti lengva ristele. Jokiais būdais negalima pereiti į šuoliavimą ar veržimąsi į priekį. Judesiai turi būti lengvi ir laisvi. Mažylis turi oriai nešti galvą ir būtinai iškėlęs uodegą.
  Kairėje rankoje laikykite skanėstą ar žaisliuką. Jais galima stimuliuoti ir skatinti pirmus žingsnelius. Judant pratinkite nešti galvą iškėlus, neleiskite uostinėti. Judesio metu kalbėkite su šuniuku, atkreipkite į save dėmesį, kad šuniukas žiūrėtų į jus. Tuo pat metu fiksuokite ringo pavadėlį, kad šuniukas žinotų esąs kontroliuojamas. Jei šuniukas nuleidžia galvą, nesmarkiais pavadėlio truktelėjimais priverskite ją pakelti. Laiku pagirkite ir nuo mažens pratinkite judėti taisyklingai.
  Priklausomai nuo jūsų treniruočių pasiekimų, pagalbinėmis priemonėmis (skanėstais, žaisliukais) naudokitės vis rečiau. Pratinkite šuniuką dirbti pagal komandas. (pvz. „ringas“, „greta“, „einam“ ir pan.)
  Nepamirškite periodiškai skatinti šuniuką skanėstai ar tiesiog su juo pažaisdami. Girkite šuniuką už judėjimą greta. Kartokite komandą ir dirbkite ties ja ne tik pamokėlių metu, bet ir paprastų pasivaikščiojimų metu. Tai jums užims 3-5 minutes, o šuniukas greičiau išmoks taisyklingai judėti.

  Labai svarbu tarp jūsų ir šuns išlaikyti kontaktą. Jūs turite jausti šunį ir jį valdyti. Stebėkite jo elgesį, bendraukite daugiau, tuomet suprasite kas šuniukui labiausiai patinka. Kad pasiekti rezultatą jums tereikės tik duoti jam tai…ir viskas. Šuniukas visiškai atsidavęs į jūsų rankas.

  3. Stovėsena. Šuo ringe turi taisyklingai stovėti, pabrėždamas visus savo privalumus. Pirmiausia uždėkite ringo pavadėlį, nepamiršdami, kad jis turi būti pakeltas aukštai prie ausų pagrindo. Judėdami ringe stebėkite, kad pavadėlis nenusmuktų ir vizualiai nepadalintų kaklo į dvi dalis.
  Priversti ramiai stovėti mažą nenuoramą nėra paprasta. Tačiau įdėjus šiek tiek pastangų įmanoma! Pasikartosiu, kad šuniukas turi būti teigiamai motyvuotas ir gauti tai, dėl ko jis jūsų klauso.
  Pradžioje pakanka, kad šuniukas ramiai pastovėtų bent kelias sekundes, tačiau palaipsniui didinkite laiko intervalą. Kai būsite įsitikinęs, kad šuo supranta ko iš jo norima – tapkite reiklesni šios komandos vykdymui (iš anksto sugalvokite savo komandą “stovėt”, “ramiai”, “ringas” t.y. tokią, kuri jums patogi), neduokite skanėsto, kol šuniukas neišstovės tiek, kiek jūs norite.
  Niekada neskatinkite šuniuko už netinkamą elgesį (sėdasi, loja, muistosi). Skanėstas skirtas tik už tinkamai atliktą komandą. Kartais net galima papurtyti mažylį už pakarpos, jei jis visiškai jūsų neklauso. Tai priverčia šuniuką susikaupti, bei parodo kas iš jūsų svarbesnis. Maži šuniukai turi gerai išvystytą socializacijos jausmą – jis turi suprasti, kad jūs esate šeimininkas, svarbesnis ir vyresnis, todėl jums reikia paklusti. Net ir labai mažas šuniukas gali bandyti dominuoti, todėl negalite to leisti. Užsiėmimų metu turite būti griežti ir reiklūs. Nesitreniruokite per ilgai – šuniukai greitai pavargsta ir praranda susidomėjimą. Lai pamokėlės tęsiasi ne ilgiau kaip 7-10 minučių kelis kartus per dieną.

  Yra keletas skirtingų būdų, kaip galima pastatyti šuniuką.

  Rankinis pastatymas. Jūs sustatote šuniuką rankomis. Imate šuniuką po žandikauliu ir tokiu būdu fiksuojate galvą. Kita ranka taisote kojytes po šuns kūnu – priekines statmenai paviršiui ir paraleliai viena kitai, tada užpakalines – kulkšnys statmenai paviršiui, tinkamu atstumu nuo kūno pabrėžiant kampus.

  Taip pat galima lengvai kilstelėti priekinę šuniuko dalį ir vėl lengvai nuleisti ant žemės. Tokiu būdu priekinės kojytės atsistos į reikiamą poziciją. Taip pat kilstelėjus galima sustatyti ir užpakalinę šuns dalį. Tai daryti reikia švelniai, nesukeliant skausmo.

  Stovėsena su skanėstu. Puikia tinka tiems, kurie reaguoja į skanėstus. Į ranką imate skanėstus (sūrį, dešrą, sausainį, t.y. tai ką labiausiai mėgsta jūsų augintinis) ir pamažu maitinate. Ilgainiui laiko tarpas tarp skanėsto maitinimo ir jo laikymo rankose turi ilgėti. Skanėstus duokite mažais kąsniukais, po nedaug, neleiskite šuniui greit pasisotinti. Vietoj maisto galima naudoti žaisliuką. Laikykite jį prieš šuniuko nosį, stimuliuodami susidomėjimą.

  Nedirbkite per ilgai. Šuniukas arba pavargsta, arba per daug įsiaudrina. Ir neduokite per daug skanėstų. Pasitaiko, kad užsiėmimų metu šeimininkai sumaitina šuniui vos ne visą dienos normą. Atminkite – skanėstas tai skatinimo priemonė už gerai atliktas komandas, ne maitinimas.

  Laisva stovėsena. Jeigu jūsų šuniukas gerai reaguoja į skanėstus, ar mėgsta nešioti pagaliuką, jei turi gerą temperamentą ir pats laiko uodegą – tai puikus variantas. Atsistojate prieš šuniuką ir rodote jam skanėstą (žaisliuką). Iš pradžių šuniukas norės kuo greičiau jį gauti – šoks ant jūsų, arba bandys sėstis. Neleiskite to daryti, rodydami skanėstą priverskite šuniuką atsistoti. Šuniukas turi būti ypatingai susidomėjęs objektu jūsų rankoje ir sukoncentruoti dėmesį į jį. Pagirkite už teisingą stovėseną, net jei ji trunka vos kelias sekundes. Nepamirškite duoti tai, kas jūsų rankoje tinkamu momentu.

  Laiko tarpas, kuris reikalingas šuniuko išmokymui, labai individualus. Labai daug kas priklauso nuo šuns charakterio ir temperamento, nuo jūsų užsiėmimų intensyvumo, nuo jūsų su šuniu abipusio supratimo. Pirmoje parodoje tikriausiai ne viskas pasiseks. Žodis „patirtis“ čia labai aktualus. Paprastai reikalavimai šuniukų ir mažylių ringe ne tokie aukšti, kaip suaugusiųjų. Ir atminkite – svarbiausia ne laimėti, o tinkamai save parodyti. Jei nelaimėjote šiandien – laimėsite rytoj! Eksperto nuomonės paprastai būna labai subjektyvios ir gali smarkiai skirtis. Paroda – tai savotiškas forumas, vieta kur susirenka bendraminčiai mylintys savo augintinius. Jūs galite padaryti taip, kad paroda jums ir jūsų augintiniui taptų švente! Parodoje galima pasisemti daug reikalingos patirties bendraujant su kitų šunų šeimininkais bei vedliais. Stebint juos ringe daug ką galima pritaikyti ir sau.

  Sėkmės Jums Jūsų pirmoje parodoje!!!

  Vertė – Eglė Vaitkevičienė
  Autorė – Mumžinskaja Ekaterina
  Šaltinis – http://www.beagle.net.ua

  Nuoroda į tekstą: http://bigliuklubas.lt/lt/2010/02/22/suniuko-hendlingas-arba-pirmieji-zingsniai-ruosiantis-parodai/

   Mini Bentley #458

  Papasakosiu ir aš apie savo pirmąją parodą 😀

  Kas yra parodos, nelabai įsivaizdavau… Prieš dalyvavimą, buvau nuvažiavusi tik į vieną (gėda man…). Žinoma, hendlingo pamokėlėse lankiausi (Vilniuje pas Dianą Jurkuvienę), bet ringas, visai kas kita nei pamokos 😀 Kur eiti, ką daryti nelabai įsivaizdavau… Prabėgom, teisėja diktuoja aprašymą, žiūri į mus viena akimis, o aš stoviu priešais pasimetusi – jau eiti ar dar ne… Bentliukas trinasi apie kojas… Teisėja priėjusi su šypsena sako: „Slovna kak kot (Lyg katinas)“. Man irgi juokas paima, išeinu iš ringo, ir čia mane apipuola veisėja ir grūmerė – juk į stovėseną reikėjo prieš teisėją statyti! 😀

  Tokie mano prisiminimai iš pirmosios parodos 😀 Šilti ir keliantys juoką :)

  Kokie jūsų prisiminimai? Ką renkatės parodose – statote šunį patys ar naudojatės profesionalių vedlių-hendlerių paslaugomis? Kodėl?

   Dovile.Pas #463

  Hendlingas turbūt visada labai daug diskusijų sukelianti tema :)
  Pirmuosius kartus parodose visada naudodavausi hendlerių paslaugomis. Taip ir mažiau streso, ir gali būti tikras, kad ringe šuo bus parodytas prideramai. Kuo labiau gilinausi į parodas, į šuns rodymo specifiką – tuo labiau norėjosi pačiai išeiti į ringą :) Todėl neilgai trukus, paskatinta savo šuns hendlerės, pati pradėjau mokytis hendleriavimo meno :) . Dabar su malonumu einu į ringą pati ir tuo mėgaujuos :)
  Mano nuomone, žmogus, pristatantis šunį, privalo žinoti kas kur ir kada. Todėl, mano nuomone, žmogui, kuris nesidomi hendlingu ir nežino esminių ringo taisyklių – hendlerių paslaugos yra tikras išsigelbėjimas :). Geras hendlingas – pagarba teisėjui, todėl kai kurie tikrai mėgsta tai įvertinti.
  Kalbant būtent apie byverių ringą, mano nuomone, tai veislė kuriai reikia nemažai žinių. Kadangi byveriai nėra statomi laisvoje stovėsenoje (dažniausiai rankomis, arba viena ranka kontroliuojant šuns galinę kūno dalį, kita ranka rodant skaniuką) – neteisingai pastatytas šuo gali atrodyti prasčiau, negu yra iš tikrųjų. Todėl dažnai geras hendleris nulemia dalį šuns pasirodymo sekmės. :)

   Mini Bentley #468

  Dovile, daug tiesos :)

  Aš, asmeniškai, nesigailiu, kad ėjau į ringą menkai žinodama apie ringo taisykles 😀 Vertinu patirtį, net ir tokią, į kurią buvo nerta stačia galva. Galėjau sau tai leisti – šuniukas buvo mažas, todėl mokėmės abu :) Galėjau ir turėjau 😀 Nes dar tik diskutuojant apie parodas, vyras išreiškė nesupratimą kaip galima nestatyti savo šuns parodose (net Bentlio tuo metu namie nebuvo, jo žodžiai – jei turėsi šunį, turėsi ir statyti; jam tai lyg vedžiojimas, natūrali savo šuns priežiūra 😀 Bet džiaugiuosi jo pasakytais žodžiais , nes jie tapo paskatinimu man pačiai treniruoti savo šunį – norą visada jaučiau, bet kartais baimindavo atsakomybė dėl rezultatų). Hendleriai labai tinkamas variantas tiems, kas neplanuoja parodose lankytis dažnai. Man parodos, treniruotės malonumas – hobby :) Reikia „ant kažko“ mokytis 😀 Tai mano pirmas šuo – mokomės abu 😀 Nors šiaip sakoma – treniruotės skirtos mokymuisi, o parodos tam, kad parodytum ką išmokai.

   Dovile.Pas #472

  Tai ir nėra ko gailėtis!! Oj kiek aš kliurkų ringe pridariusi.. 😀 Gyveni ir mokaisi :) Tiesiog tenka matyti žmonių, kurie išeina į ringą su laukiniais batais, džinsais ir treningu, pavaikšto ratu net nežinodami kodėl, kaip išstatyti šunį irgi nelabai suvokia ,tai bando nusižiūrėti nuo kaimynų.. :) Vaizdelis kraupus. Vat tokiems žmonėms, manau, kad ringe ne vieta.. visgi turi būti pagarba tam, ką mes ten visi darom :)

  O dėl to, kad žmogus pats turi savo šunį išstatyti tai nesutinku, visokių žmonių yra. Viena pažįstama pasakė – „kiekvienas turi dirbti savo darbą“. Kai kurie žmonės tiesiog nemėgsta viešumo, nenori eiti į ringą, todėl samdo žmones, kuriais pilnai pasitiki ir nesuka sau galvos. Žinau tikrai daug šunų, kurie parodose rodomi labai dažnai ir yra statomi ne šeimininkų, o hendlerių. Dažnai ir į užsienius šitaip važiuoja..
  Na, bet aš džiaugiuosi save atradusi šitam reikale, ir jau dabar šuns niekam neduodu 😀 Juo labiau, kad dabartinė mano kalytė rodosi tik tada, kada į ringą ein aš pati :)

   Dina Roza #480

  Man parodos irgi naujas dalykas. Jei bendro paklusnumo dresūroje esu kažkiek įgudusi, tai ringas, „stoikė“ man tamsus miškas. Tačiau man patinka viskas kas yra naujo ir suteikia naujų įspūdžių. Galbūt profesionalo (hendlerio) išstatymas ringe šunį parodys geriau nei mėgėjo. Bet savo šunį nutariau statyti pati, kol kas:)

   Dovile.Pas #483

  Dina, visada galima išmokti ir pačiam šunį parodyti gerai. O jei tik yra noro – viskas įmanoma :)

Rodomi 7 įrašai - nuo 1 iki 7 (viso: 7)

Prisijunkite, jei norite atsakyti į šią temą.